Genç Bilişimciler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Neden Linux?

YazarMesaj
OzGuR_CKC
Admin
OzGuR_CKC

Neden Linux? Empty
MesajKonu: Neden Linux?   Neden Linux? EmptyC.tesi Ocak 09, 2010 11:24 pm

NEDEN LİNUX?

Açık kod kavramıyla yaygınlaşan LINUX’un temel özellikleri şunlardır:

-Sağlamlık (kararlılık)

-Güvenlik

-Hız

-Maliyet

-Yaygınlık

Sağlamlık (Kararlılık)

Teknik sitelerde ve dokümanlarda şu şekilde açıklamalara sık rastlarsınız: Linux bilgisayarların daha az sistem çökmelerine (crashed) maruz kalmıştır. Ve bu konudaki istatistikler Linux işletim sitemlerinin daha sağlam olduğunu göstermektedir.

Güvenlik

Linux’ın açık bir işletim sistemi olması, hacker’ların güvenlik boşluklarını daha kolay bularak sistemi zor durumda bırakacakları ifadesi genellikle doğru olmamaktadır. Bu bir anlamda Linux’un güvenliğinin de çok sayıda kişi tarafından sağlandığı anlamına gelmektedir.

Hız

Linux işletim sistemi hızlı ve etkindir. Yine araştırmalar (SPEC Corporation’s SPECweb99 benchmarks) Linux işletim sisteminin isteklere karşı daha hızlı yanıt verdiğini göstermektedir.

Maliyet

Linux işletim sistemi CD’lerine dağıtım (distributed) denilmektedir. Hemen hemen tüm Linux dağıtımları Internet üzerinde ücretsiz indirilebilmektedir. Ayrıca birçok Linux yazılımı da ücretsizdir. Çoğu Linux işletim sistemlerinde Apache gibi ücretsiz Web sunucusu yazılımı da gelmektedir. Doğal olarak, maliyeti düşük olmaktadır.

Yaygınlık

Bilinçli kullanıcı, eğitim kurumları ve profesyoneller Linux işletim sistemine büyük ilgi göstermektedir ve günümüzde değişik Linux işletim sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.
https://gencbilisimciler.forumdizini.com

Neden Linux?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Neden Virüsler Linux İçin Tehdit Teşkil Etmez?
» LINUX NEDİR?
» Linux Kurulumu
» Linux Çeşitleri
» TEMEL LİNUX ÖZELLİKLERİ